MATERIÁLY
ZLATO
Zlato je najpoužívanejším a najobľúbenejším kovom na výrobu šperkov. Poznáme tri hlavné farebné odtiene zlata – žlté, biele a ružové. Tvrdosť zlata závisí od rýdzosti a od odtieňa, ktorý je dosiahnutý legovaním (pridávaním iných kovov do konečnej zliatiny).
Zlato nekoroduje, nie je reaktívne s kyselinami ani zásadami bežne sa vyskytujúcimi v našom okolí, tým pádom nečernie a okrem povrchového ošuchnutia nemení svoj vzhľad.
Pri bielom zlate je potrebné si uvedomiť, že jeho prirodzená farba nie je úplne biela, ale jemne našedlá až nažltlá. Biele zlato vo svojom prirodzenom odtieni je však veľmi pekné na pokožke. Dokonale biela farba sa dosahuje galvanickým pokovením, tzv. ródiovaním. Táto vrstva ródia sa časom zošúcha a šperk treba priniesť na opätovné ródiovanie. Ródiovanie sa používa vo všetkých komerčných zlatníctvach, preto sa niekto môže čudovať, že mu biele zlato časom zožltne.
STRIEBRO
Striebro je ušľachtilý kov bielej farby, používaný človekom už od staroveku. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou zo všetkých známych kovov. Slúži ako súčasť rôznych zliatin. Je oveľa mäkšie ako zlato, takže nie vhodné napríklad na výrobu obrúčok, ktoré sa nosia denne, a tým pádom sa rýchlejšie opotrebúvajú.
Je vhodné na použitie v elektronickom priemysle, pri výrobe CD aj DVD nosičov a v
šperkárstve.
Jeho zlúčeniny sú potrebné pre fotografický priemysel.
Rýdze striebro sa v antickom Grécku a Ríme používalo na dezinfekciu pitnej vody, kvôli jeho antibakteriálnym a antiseptickým účinkom.
Striebro je cenovo najdostupnejšie z takzvaných drahých kovov. Možno je to jeden z dôvodov prečo sa teší tak veľkej obľube.
Strieborné šperky však môžu časom zájsť, zčernať. Je to spôsobené oxidiáciou. U niektorých ľudí zčernie kvôli potu, či napríklad pri chorobe, keď sa naše Ph mení.
ČIERNE RÓDIUM
Čierne ródium je forma galvanického pokovenia ušlachtilých kovov (zlato, striebro). Ako aj biele ródium, vrstva tohto drahého kovu, sa zo šperku môže časom ošúchať pri kontakte s kovovými alebo kamennými povrchmi. Platí to teda najmä pri prsteňoch.
Čierne ródium je však lákavou alternatívou pre ženy milujúce čiernu a samozrejme mužov.
„Black is the new gold“
TITAN
Je pomenovaný podľa velikánov z gréckej mytológie, pravdepodobne kvôli jeho vlastnostiam a tomu že je siedmym najrozšírenejším kovom na Zemi. Napriek svojmu vysokému zastúpeniu v zemskej kôre je čistý kovový titán veľmi vzácnym a drahým materiálom. Dôvodom je skutočnosť, že bežné hutnícke metódy, ktoré sa využívajú na výrobu iných kovov sú v prípade titánu neúčinné.
Titán je ľahký, extrémne tvrdý, antikorózny a hypoalergický. Je tvrdší a pevnejší ako oceľ pričom je až o 45% ľahší. Používa sa vo vojenskom priemysle (tanky, ponorky, helikoptéry atď.), v medicíne (na implantáty, ktoré naše telo dokáže prijať za svoje), v architektúre a v poslednom desaťročí rastie záujem o titán aj u šperkárov po celom svete.
Prírodná farba tohto kovu je niekde medzi platinou a lešteným bielym zlatom. Titán sa dá zafarbiť, a to buď anodizáciou alebo zahriatím ohňom, pričom sa na povrchu vytvára vrstva oxidu titaničitého (TiO2). S hrúbkou tejto vrstvy sa mení vlnová dĺžka odrazeného svetla, čo spôsobuje, že naše oko vníma rôzne farby. Ten istý princíp tzv. interferencia robí tak zaujímavými aj mydlové bubliny, či olejové škvrny.
Zafarbovanie titánu je najpríjemnejší krok celej výroby, s meniacou sa teplotou sa dajú vytvárať nádherné prechody tónov. Táto „farba“ je odolnejšia ako napríklad pozlacovanie a rodiovanie, no aj tak sa časom poškriabe. Prstene sú určené na každodenné nosenie a časom si vytvoria svoju patinu. Lesk zmatnie, mat sa vyleští, farba sa na kontaktných miestach ošúcha. Preto je najlepšie zafarbiť napríklad vnútro prsteňa alebo plochy, ktoré sa nebudú pri bežnom nosení ošuchovať.
Titán sa nedá spájkovať ani letovať!!! Hotový prsteň sa tým pádom nedá zmenšiť. Zväčšenie je možné cca o 1 max 2 veľkosti a to zbrúsením materiálu zvnútra prsteňa, čím sa ale ztenší pôvodná hrúbka materiálu. Preto ešte raz odporúčame osobné stretnutie pred objednávkou a ešte skúšku veľkosti pred dokončením prsteňa.
VŠEOBECNÉ POKYNY PRE RIADNU STAROSTLIVOSŤ
Šperk je delikátny predmet ktorý slúži na ozdobu. Aby bola životnosť a krása Vášho šperku čo najdlhšia, je potrebné pri jeho používaní dodržiavať niektoré zásady.
- Šperky nenoste pri výkone ťažkých prác, pri športe a v prašnom, chemicky agresívnom alebo vlhkom prostredí a pri činnosti, kde môže dôjsť k pretrhnutiu retiazok alebo zraneniu od náušníc, príveskov a podobne, alebo k poškodeniu šperku.
- Zabráňte šperku styku s vodou (obyčajnou, sladkou, slanou), saponátmi, lakom na vlasy, parfumom a inými chemickými prostriedkami.
- Šperky môžu reagovať aj na ľudský pot oxidáciou povrchu.
- Nezabudnite si šperky dať dole pred spaním, pretože môže prísť k polámaniu, roztrhnutiu alebo k inému mechanickému poškodeniu šperkov, prípadne Vášmu poraneniu.
- Zvýšenú pozornosť venujte odľahčeným (dutým) šperkom, sú citlivejšie na nárazy, ale pri šetrnom zaobchádzaní Vám poslúžia ako šperky z masívu.
- U šperkov povrchovo upravovaných (napr. matovaním, pieskovaním, zlátením alebo ródiovaním) dochádza denným nosením k ošúchaniu povrchovej úpravy, čo je spôsobené opotrebením tovaru. Takéto šperky je nutné chrániť pred mechanickým poškodením a nesmú prísť do styku s vodou, čistiacimi prostriedkami, alebo chemikáliami. Pri čistení šperkov s farebnou úpravou použite iba suchú, mäkkú handričku.
- Vo výnimočných prípadoch môže v dôsledku nosenia šperku prísť k podráždeniu pokožky. V tomto prípade Vám neodporúčame šperk ďalej nosiť. Vtedy ide o Vašu individuálnu alergickú reakciu, čo nemožno považovať za výrobnú vadu.
- Šperky skladujte v priestoroch bez agresívnych chemikálií. Najlepšie vo vreckách z PVC v tmavom prostredí bez prístupu vzduchu
Zlaté šperky a Strieborné šperky noste vždy a výlučne samostatne, nikdy nie spolu s inými šperkami alebo hodinkami.
Zlaté šperky môžu reagovať na ľudský pot zmenou farby, alebo stratením lesku. Ten má u každého iné zloženie. Preto niekomu šperky černejú a niekomu nie.
Šperky s kameňmi a perlami nevkladajte do horúcej vody. U niektorých kameňov a perál je potrebná zvlášť vysoká opatrnosť! Niektoré kamene hlavne perly a jantár nie je možné uchytiť inak ako nalepením a pri neopatrnom používaní resp. kontakte s horúcou vodou môžu vypadnúť.
V domácich podmienkach sa dá šperk čistiť prípravkami, ktoré sa dajú kúpiť v klenotníctvach, v predajniach drogérie. Sú to čistiace kvapaliny a handričky. Pred ich použitím si pozorne prečítajte návod na použitie. Handričky nepoužívajte na šperky, ktorých povrch je matovaný alebo jemne gravírovaný. Takáto úprava sa môže veľmi ľahko poškodiť.
Na šperky značky UHRECKI poskytujeme v rámci doživotného servisu čistenie šperku raz ročne zdarma.
Uhrecki s.r.o., Na Hanišovú 466/16, 976 37 Hrochoť